همه مقالات

تفاوت چرم گاوی و گوسفندی در چه کالاهایی مطرح است؟

تفاوت چرم گاوی و گوسفندی

در جهان پوشاک و لوازم جانبی، از لباس گرفته تا مبلمان، کالاهای چرمی یک انتخاب محبوب است. اما چه نوع چرمی را باید انتخاب کنید؟ چرم گاوی یا چرم گوسفند؟ تفاوت چرم گاوی و گوسفندی در چیست؟

جدول مقایسه تفاوت چرم گاوی و گوسفندی

از دوران‌ های باستانی تا به امروز، صنعت چرم‌ دوزی یکی از فرهنگ‌ های ‌اصیل بشر بوده است. از این رو، اهمیت ویژه ‌ای به صنعت چرم‌ دوزی اختصاص داده شده و به عنوان یکی از مهم‌ترین صنایع جهان، به پا می‌خیزد. با ما همراه باشید تا به تفاوت های چرم گاوی و گوسفندی را به شکلی کامل اشراف بیابید.

تفاوت چرم گاوی و گوسفندی

تفاوت چرم گاوی و گوسفندی در چیست؟

هر دو نوع چرم را می توان به طور موثر برای کاربردهای مختلف استفاده کرد، اما تفاوت های مهمی بین آنها وجود دارد که قبل از تصمیم گیری باید از آنها آگاه باشید. این مقاله نگاهی عمیق به تفاوت ‌های تفاوت چرم گاوی و گوسفندی می‌اندازد و به شما کمک می‌کند تصمیم بگیرید که کدام یک برای نیازهای شما مناسب است!

تفاوت چرم گاوی و گوسفندی

تفاوت‌ ها در ویژگی‌ و کیفیت

در یک نگاه حرفه برای شناخت تفاوت های این دو جنس میتوان 7 فاکتور قیمت، ضخامت، ماندگاری، پایداری، دانه بندی و وزن را مورد بررسی قرارداد.

انتخاب اقتصادی

قیمت چرم گاوی و گوسفندی بسته به کیفیت پوست و محصول نهایی می تواند متفاوت باشد. کیفیت هر چرم به طور کلی به این بستگی دارد که آن را از کجا تهیه می‌کنید.

 اما در کل در بحث قیمت در تفاوت چرم گاوی و گوسفندی، چرم گاوی گرانتر از پوست گوسفند است. این به این دلیل است که چرم گاوی به راحتی در دسترس می باشد و از طرفی ابعاد هر تکه پوست آن به دلیل جثه حیوان از تکه های گوسفندی بزرگ تر می باشد.

از دیگر عوامل تاثیرگذار در قیمت، ضخیم تر و سفت تر بودن پوست گاو است که باعث دوام و ماندگاری بیشتر آن می شود. در مقابل ظرافت پوست گوسفند نسبت به چرم گاوی این را می طلبد که برای داشتن عمر طولانی‌تری آن نیاز به مراقبت بیشتری دارد.

تفاوت چرم گاوی و گوسفندی

تفاوت ضخامت چرم گاوی و گوسفندی

در تفاوت چرم گاوی و گوسفندی، ضخامت بیشتر چرم گاوی نسبت به چرم گوسفندی باعث شده تا این چرم به عنوان یک ماده با کشش و انعطاف کمتری در مقایسه با چرم گوسفندی شناخته شود.

به همین دلیل است که یک کفش چرم گاوی در ابتدا سفت و تنگ‌تر به نظر می‌رسد ولی در مدت کوتاهی با جذب رطوبت پا کاملاً فیت و راحت می‌شود.

تفاوت ماندگاری چرم گاوی و گوسفندی

مقایسه ماندگاری چرم گاوی و گوسفندی

به طور کلی چرم گاوی بادوام ‌ترین گزینه است، ضخامت و سختی آن به عنوان یکی از اصلی ترین تفاوت چرم گاوی و گوسفندی، باعث شده تا برای ساخت وسایلی چون کفش و مبلمان که به طور مرتب استفاده می‌شوند به کار گرفته شود.

اما صرف نظر از اینکه کدام نوع چرم را برای محصول مدنظر خود انتخاب می‌کنید لازم نیست نگران این باشید که به این زودی دچار آسیب شده و از بین برود. چرا که هر دو نوع چرم گاوی و گوسفندی در صورت مراقبت و نگهداری مناسب می‌ توانند به معنای واقعی کلمه ماندگار برای چندین دهه دوام داشته باشند.

کلمه کلیدی که باید به خاطر داشته باشید این است که برای جلوگیری از یک آسیب دائمی مانند چین و ترک باید به طور منظم نکاتی را که در وبلاگ نگهداری محصولات چرم طبیعی ذکر شده را انجام دهید.

تفاوت چرم گاوی و گوسفندی

تفاوت رنگ چرم گاوی و گوسفندی

در این زمینه از تفاوت چرم گاوی و گوسفندی، چرم‌های گوسفندی به طور کلی رنگ پذیری بهتری نسبت به چرم ‌های گاوی دارند. این به این معناست که چرم‌ های گوسفندی به طور عمده رنگ ‌ها را به ‌طور یکنواخت جذب می‌کنند و می‌توانند آن ‌ها را با کیفیت عالی و بدون تغییرات ناخواسته نشان دهند.

 از این رو چرم ‌های گوسفندی در این زمینه به دلیل تنوع رنگی بیشتر خود نسبت به چرم‌ های گاوی ارزش بیشتری دارند. چرم‌ های گوسفندی را می توانید در رنگ‌ های متنوعی از قبیل کرم، قهوه‌ای، قرمز، نارنجی، سبز و … ببینید.

پایداری

همانطور که کیفیت هر چرم می‌تواند متفاوت باشد پایداری آن نیز متفاوت می ‌باشد و وقتی صحبت از تأثیرات زیست محیطی می شود، مهم است که کل چرخه عمر محصول، از تولید تا دفع را در نظر بگیریم.

اما به طور کلی در این تفاوت چرم گاوی و گوسفندی، چرم گاوی نسبت به پوست گوسفند تاثیر محیطی کمتری دارد، چرا که چرم گاو محصول فرعی صنعت گوشت است، در حالی که پوست گوسفند محصول فرعی صنعت پشم است.

وقتی صحبت از تأثیرات زیست محیطی می شود، مهم است که کل چرخه عمر محصول، از تولید تا دفع را در نظر بگیریم.

عنوان مثال اگر چرم طبیعی با استفاده از روش مواد شیمیایی دباغی شده باشد، در نتیجه با آلاینده ‌ها تسویه نمی شود و می‌تواند زیست تخریب پذیر باشد.

تفاوت چرم گاوی و گوسفندی

بررسی دانه بندی چرم گاوی و گوسفندی

دانه یک چرم به ترکیب و ظاهر یک چرم اشاره دارد و به طور مثال می‌توانید آن را به یک تکه چوب تشبیه کنید که شکل خطوط روی آن متمایز کننده هرگونه  آن خواهد بود.

 چرم گاوی دانه و بافت مشخصی دارد ودر مقابل به عنوان یکی از تفاوت چرم گاوی و گوسفندی، چرم گوسفندی دانه ریزتر و بافتی شبیه به سنگریزه دارد.

اما در پایان مراحل فیشینگ (خشک کردن، دباغی و فراوری) چرم‌ها هر دو نوع چرم گاوی و گوسفندی تحت تاثیر قرار گرفتن در هر مرحله، پتینه ای منحصر به فرد به خود می‌گیرند.

 اگر روزی فرصت برای مقایسه این دو نوع چرم را در کنار هم پیدا کردید می ‌توانید تفاوت آنها را به خوبی با دستان خود احساس کنید.

تفاوت چرم گاوی و گوسفندی

مقایسه وزن

چرم گوسفندی به طور قابل توجهی سبک‌ تر از چرم گاوی می ‌باشد و این به این دلیل می‌باشد که پوست گوسفند به طور طبیعی نازک‌ تر است و دانه‌ های ظریف‌تری دارد.

این مورد از تفاوت چرم گاوی و گوسفندی را می‌توانید حین خرید یک کد چرمی لمس کنید.

اگر به دنبال سرمایه‌گذاری برای یک کت چرمی هستید، حتما به یاد داشته باشید که نوع چرم به کار رفته در آن را در نظر بگیرید.

اگر قصد دارید کت چرمی خود را در فصل بهار یا تابستان بپوشید، ویژگی وزن سبک یک کت چرم گوسفندی ارزش بیشتری برای سرمایه‌گذاری خواهد داشت.

 چرا که نه تنها محدود به فصل سرما نیست، بلکه به اندازه یک کت چرم گاوی شما را سنگین نمی‌کند و همچنین احساس گرمای ناراحت کننده ای را نخواهید داشت.

تفاوت چرم گاوی و گوسفندی

کاربردها و مصارف

متداول ترین کاربرد های چرم گاوی را در ادامه میبینید:

. کفش‌ های کار، بوت‌ها، صندلی‌ و مبلمان

. کیف‌ ها و کمربند ها

. پوشاک: در برخی مدل‌های لباس و پوشاک نیز از چرم گاوی استفاده می‌شود.

کاربرد های چرم گوسفندی نیز در کالاهای زیر بسیار پررنگ است:

. کیف‌ های زنانه و دستکش ‌ها: نرمی و انعطاف‌پذیری چرم گوسفندی، به عنوان شاخص ترین تفاوت چرم گاوی و گوسفندی آن را برای تولید کیف ‌های زنانه و به خصوص دستکش‌ها بسیار ایده‌آل می‌کند.

. لباس ‌ها و اکسسوری ‌ها: چرم گوسفندی در تولید لباس‌ها (کاپشن و پالتوهای زنانه و مردانه، کت و دامن،ژیله و …) و اکسسوری ‌ها مانند برخی از کمربندها و دستبندها نیز استفاده می‌شود.

تفاوت چرم گاوی و گوسفندی

فروشگاه چرم رجحان

شما می توانید در فروشگاه چرم رجحان با ضمانت کیفیت و اصالت انواع چرم های طبیعی بکاررفته در تمامی محصولات زنانه و مردانه، محصول مدنظر خود را با خیال راحت به صورت حضوری و اینترنتی خریداری کنید.

همچنین برای آسودگی بیشتر شما عزیزان در خریدهای اینترنتی از فروشگاه چرم رجحان، امکانات ویژه ای در نظر گرفته شده است که برای اطلاع از آنها به بخش درباره ما مراجعه کنید.

تفاوت چرم گاوی و گوسفندی 

سخن آخر

صرف نظر از تفاوت چرم گاوی و گوسفندی، هر نوع چرمی را که انتخاب می کنید، بسیار ضروری است که از محصولات چرمی خود به خوبی مراقبت کنید تا مطمئن شوید که درخشندگی و همچنین ماندگاری طولانی مدت خود را حفظ می کنند.

اما صرف نظر از اینکه کدام نوع چرم را برای محصول مدنظر خود انتخاب می‌کنید لازم نیست نگران این باشید که به این زودی دچار آسیب شده و از بین برود، چرا که هر دو نوع چرم گاوی و گوسفندی در صورت مراقبت و نگهداری مناسب می‌ توانند به معنای واقعی کلمه ماندگار برای چندین دهه دوام داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *