همه مقالات

تفاوت چرم گاوی و بزی را قبل از خرید بدانید!

تفاوت چرم گاو و چرم بز

صنعت چرم‌ دوزی یکی از صنایع باستانی است که تاریخچه طولانی و پرآوازه‌ای دارد و چرم طبیعی به عنوان نمادی از تجمل و دوام، از گذشته ‌ها تا امروز، پرکاربرد و با ارزشمند بوده است. در این مقاله، به تفاوت چرم گاوی و بزی، دو نوع چرمی که در میان هزاران نوع چرم موجود همواره دو رقیب برجسته هستند، می پردازیم.

مزایا، ویژگی های منحصر به فرد، کاربردها و چند فاکتور مهم دیگر از این دو، از آموخته های لازمی هستند که برای شناخت و خرید محصول چرمی خود باید از آنها آگاهی داشته باشید. پس تا پایان همراه ما باشید تا به هریک از این عناوین بپردازیم.

 تفاوت چرم گاوی و بزی

منبع و در دسترس بودن

همان طور که از نام این چرم پیداست، چرم گاوی از پوست گاوها تهیه می شود و از طرفی گاوها برای تولید گوشت پرورش داده می شوند. در نتیجه چرم گاوی به عنوان محصول جانبی صنعت گوشت بیشتر در دسترس است.

در مقابل چرم بز از بزهایی به دست می آید که صرفا با هدف تولید چرم آنها پرورش داده می شوند. در نتیجه این موضوع به عنوان اولین تفاوت چرم گاوی و بزی سبب شده تا چرم بز نسبت به چرم گاوی فراوانی کمتری داشته باشد.

بافت و رنگ پذیری

چرم گاوی به دلیل جثه و پوست ضخیم تر گاو نسبت به بز، دارای بافت برجسته تر و دانه های بافتی بزرگ تری می باشد. رابطه مستقیم این امر با میزان رنگ آمیزی پوست حیوانات سبب شده تا رنگ پذیری چرم گاوی آسان تر باشد.

در مقابل دانه های کوچک و بافت صاف تر چرم بزی ظاهری زیبا و ظریف تر به این نوع چرم بخشیده است. چرم بزی قابلیت رنگ آمیزی دارد اما نسبت به چرم گاوی کمتر.

برای آگاهی کامل حین خرید محصولات چرمی، تفاوت چرم گاوی و گوسفندی را نیز بخوانید.

تفاوت چرم گاوی و بزی در یک نگاه

در تصویر زیر میتوانید برجسته ترین نکات درباره این دو متریال را ببینید.

 تفاوت چرم گاوی و بزی

مقاومت و دوام

چرم گاوی دارای استحکام و دوام بسیار خوبی می‌باشد که آن را برای استفاده ها در ساخت محصولاتی که نیاز به مقاومت بالا دارند مناسب کرده است. ماهیت و ساختار محکم و قوی چرم گاوی آن را به انتخابی محبوب برای مبلمان چرمی، لوازم داخلی، کفش، کمربند و کیف تبدیل کرده است.

 اما در مقایسه این تفاوت چرم گاوی و بزی، چرم بزی اگرچه به اندازه چرم گاوی قوی نیست اما به طور قابل توجهی منعطف و انعطاف پذیر است. از این رو  برای تولید کاپشن و پالتوهای مردانه چرم و مانتو های زنانه چرم و دیگر محصولاتی که نیاز به حسی نرم‌ تر و جلوه ‌ای لطیف و زیباتر دارند مناسب است.

تفاوت چرم گاو و چرم بز

جاذبه زیباشناسی

تقریبا بیشتر اوقات برای همه ما ظاهر محصولات چرمی به طور قابل توجهی بر ترجیح مان در نوع چرم و کیفیت تاثیر می‌گذارد. از این رو چرم گاوی را به علت الگوهای دانه‌ای برجسته که به عنوان یکی از تفاوت چرم گاوی و بزی در بالاتر گفته شد، اغلب برای جذابیت در طرح‌ های مردانه و محصولاتی که به لطافت زیادی احتیاج ندارند استفاده می‌شود.

 در مقابل سطح صاف چرم بز به خوبی به سبک‌های ظریفی که پیچیدگی‌های خاص خود را دارند، می‌آید و از لحاظ زیبایی و مدرنیته طیف وسیع ‌تری از مصرف کنندگان را به خود جذب کرده است.

تفاوت چرم گاو و چرم بز

تفاوت چرم گاوی و بزی در نرمی و راحتی

سفتی و دوام چرم گاو به عنوان یکی از عوامل برجسته تفاوت چرم گاوی و بزی می‌باشد که آن را به یک گزینه مناسب برای کاربردهای سنگین‌تر قرار داده است.

 در حالی که چرم بز از همان ابتدا نرمی و راحتی فوق العاده‌ای را ارائه می‌دهد و آن را برای محصولاتی مانند دستکش چرم زنانه و مردانه، جلد کتاب ‌های نفیس، لوازم لوکس و … بسیار مطلوب می‌کند.

قابلیت تنفس

قابلیت تنفس یکی از جنبه‌های مهم تمامی محصولات چرمی به ویژه در پوشاک و کفش‌هایی چرمی می‌باشد. تمامی محصولات چرم طبیعی دارای قابلیت تنفس پذیری می‌باشند ولی به عنوان یک مورد از تفاوت چرم گاوی و بزی، چرم گاوی به علت داشتن دانه های ضخیم ‌تر در مقایسه با چرم بز تنفس پذیری کمتری دارد.

این عامل تنفس به افزایش راحتی به هنگام پوشیدن وسایل چرم بزی به ویژه در آب و هوای گرم کمک می‌کند. اما از آن جایی که برای محصولاتی چون کفش‌ها چرم گاوی مقاومت و دوام بهتری دارد داشتن یک کفش با جنس رویه چرم گاوی و آستر چرم بزی و یا حتی گاوی بهترین عملکرد تنفسی را برایتان خواهد داشت.

 تفاوت چرم گاوی و بزی

انعطاف پذیری و کارایی

ساختار مقاوم و دانه ‌های ضخیم ‌تر و به دنبال آن استحکام چرم گاوی، منجر شده تا شکل دادن و کار کردن با آن برای طرح‌ های پیچیده چالش برانگیزتر باشد.

اما با این حال چرم دوزان و صنعتگران ماهر این عرصه می‌توانند به راحتی با رعایت اصول، محصولات بسیار زیبایی از چرم گاوی بسازند، که در کنار ماندگاری ظرافت خارق‌ العاده‌ای نیز داشته باشند.

 از سوی دیگر انعطاف پذیری بیشتر چرم بزی در بحث تفاوت چرم گاوی و بزی امکان شکل پذیری و ساختن الگوهای پیچیده را آسان‌تر می‌کند. این موضوع آن را به انتخابی ارجح برای کالاهای چرمی با ظرافت کاری بیشتر تبدیل کرده است.

 تفاوت چرم گاوی و بزی

اثرات زیست محیطی

تولید چرم به طور کلی پیامد های زیست محیطی ای، از جمله نگرانی ‌های مربوط به حیوانات، جنگل زدایی برای چراگاه و ضایعات تولید شده در طول فرایند دباغی را به همراه دارد.

با این حال هنگام ارزیابی تفاوت چرم گاوی و بزی در این مورد، چرم بز به دلیل اندازه کوچک‌تر بزها تاثیرات زیست محیطی مطلوب‌تری دارد و به فضا و منابع کمتری برای پرورش نیاز دارند.

از طرفی با وجود اینکه چرم گاوی شرایط زیست محیطی خیلی مطلوب در مقایسه با چرم بز ندارد، ولی با توجه به مورد اول در تفاوت چرم گاوی و بزی، این چرم برای استفاده در عرصه چرم ایده آل ‌تر می ‌باشد.

تفاوت چرم گاو و چرم بز

تفاوت قیمت چرم گاوی و بزی

چرم گاوی جدا از نوع دباغی و فیشینگ چرم به دلیل مقاومت و کیفیت بیشتر و بهتر خود، همچنین از این جهت که برای محصولات بیشتری قابل استفاده می‌باشد، قیمت بالاتری نسبت به چرب بزی دارد. از طرفی به این علت که هزینه‌ های کمتری که برای تهیه و فرآوری چرم بز استفاده می‌شود این چرم اغلب با قیمت کمتری در بازار موجود است.

انواع محصولات چرم گاوی و بزی در فروشگاه چرم رجحان

چرم رجحان مفتخر است که با ارائه تمامی محصولات چرمی خود در بالاترین و بهترین کیفیت چرم طبیعی (چرم گاوی، بزی و گوسفندی) خریدهای شما را به یک سرمایه گذاری یکباره تبدیل کرده است.

با جستجوی آنلاین محصول مدنظر خود در وب سایت چرم رجحان و همچنین مشاهده ویژگی های دقیق و جزئی هر محصول، خریدتان به یک تجربه مقرون به صرفه در زمان تبدیل خواهد شد.

 تفاوت چرم گاوی و بزی

تفاوت چرم گاوی و بزی

با وجود تفاوت چرم گاوی و بزی بر اساس منشا، خواص فیزیکی، مقاومت، کاربرد ها و تمامی دیگر مواردی که در این مقاله بررسی شد، این دو نوع چرم از محبوب‌ترین چرم مصرفی در صنعت چرمدوزی هستند. درک این تفاوت ها باعث می شود تا بسته به نیازهایتان بتوانید تصمیم‌گیری آگاهانه ‌ای حین خرید محصولات چرم طبیعی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *