همه مقالات, راهنمای خرید محصولات چرمی

بهترین روغن برای چرم طبیعی

بهترین روغن برای چرم طبیعی

محصولات چرمی، از لوازم جانبی لوکس گرفته تا کالاهای کاربردی مانند مبلمان و اثاثه یا لوازم داخلی خودرو، به دلیل دوام، جذابیت و زیبایی شان ارزش بالایی دارند. از این رو، برای اطمینان از طول عمر آنها و حفظ درخشش اولیه شان نیاز به استفاده از بهترین روغن برای چرم طبیعی در مراقبت و نگهداری دارند تا در آزمون زمان مقاومت کنند.

بهترین روغن برای چرم طبیعی

این مقاله به طور کامل روغن‌ های مختلفی که برای نگهداری محصولات چرمی استفاده می‌شوند، را بررسی می کند. همچنین به تجزیه و تحلیل گسترده ای در مورد خواص منحصر به فرد، اثربخشی و نمونه‌هایی از کاربردهای واقعی آن‌ ها پرداخته است.
با درک ویژگی های روغن های مختلف، مصرف کنندگان، تولید کنندگان و علاقه مندان به چرم طبیعی می توانند تصمیمات آگاهانه ای برای افزایش عمر و زیبایی اقلام چرمی خود بگیرند.

بهترین روغن برای چرم طبیعی

بهترین روغن برای حفاظت از چرم طبیعی

انتخاب بهترین روغن برای چرم طبیعی در نگهداری از محصولات نه تنها جذابیت بصری آنها را حفظ می کند، بلکه تضمین می کند که ساختار و عملکرد آنها دست نخورده باقی می ماند.
محافظتی مناسب در برابر امر خشک شدن محصولات چرمی، که می تواند منجر به سفت شدن و شکنندگی شود، تضمین می کند که چرم نرمی و لطافت خود را در طول زمان حفظ می کند.
علاوه بر این، بهترین روغن برای چرم طبیعی به محافظت در برابر آسیب های محیطی همچون نور و گرما، رطوبت، آلاینده ها، لکه ها و سایش کمک می کند و از محصولاتی که در معرض استفاده منظم یا شرایط نامساعد آب و هوایی قرار دارند، محافظت می کند.

بهترین روغن برای چرم طبیعی

نکات ضروری که قبل استفاده از تمامی روغن ها باید بدانید

قبل از انتخاب بهترین روغن برای چرم طبیعی، باید نحوه درست پولیش کردن و تعداد دفعات لازم برای پولیش و عوامل موثر در آن را در محصولات چرمی بدانید، تا پایان همراه ما باشید:

تکنیک پولیش دادن مناسب

استفاده از روش صحیح پولیش برای جلوگیری از هر گونه آسیب به محصولات چرم طبیعی حیاتی است.
قبل از استفاده از پولیش با بهترین روغن برای چرم طبیعی، محصول باید کاملا تمیز و خشک شوند، سپس از یک پارچه نرم یا اپلیکاتور برای پخش یکنواخت روغن در سطح چرم با حرکات دایره ای ملایم استفاده کرد.

بهترین روغن برای چرم طبیعی
حتما به یاد داشته باشید که، قبل از استفاده از روغن روی کل محصول، حتما به صورت آزمایشی روی یک ناحیه کوچک و به دور ازچشم، روغن را استفاده کنید.

عوامل موثر بر تعداد دفعات پولیش با روغن

تعداد توصیه شده پولیش کردن محصولات چرم طبیعی تحت تأثیر عواملی مانند:
_ نوع محصول (به عنوان مثال، کمربند، کیف پول، بند ساعت و …)
_ تعداد دفعات استفاده از آن
_ میزان قرار گرفتن در معرض نور خورشید و رطوبت
و ترجیحات شخصی برای حفظ ظاهر و نگهداری است.

بهترین روغن برای چرم طبیعی
یک برنامه کلی برای پولیش

برای محصولات چرم طبیعی که به طور مرتب استفاده می شود، یک توصیه کلی این است که هر یک تا دو ماه، یک بار آنها را جلا دهید. به عنوان مثال یک کاپشن چرمی با کیفیت بالا که در فصل زمستان استفاده می شود، ممکن است هر یک تا دو ماه یک بار از پولیش با بهترین روغن برای کاپشن چرم برای حفظ درخشندگی و لطافت خود بهره مند شود.

بهترین روغن برای چرم طبیعی
با این حال محصولاتی که در معرض شرایط سخت هستند، ممکن است برای محافظت از آنها در برابر پیری زودرس نیاز به جلا دادن مکرر تر داشته باشند.

مثالی دیگر، یک کیف و یا بند ساعت چرمی که روزانه در محیط‌های شهری آفتابی، آلوده و مرطوب استفاده می شود، بهتر است از جلا دادن مکرر برای محافظت از آن در برابر آسیب های خورشید و رطوبت بهره مند شود.

بهترین روغن برای چرم طبیعی
و یا پولیش منظم، تقریباً هر یک تا دو هفته یکبار، برای حفظ ظاهر کفش های چرمی، محافظت از آنها در برابر ساییدگی و افزایش طول عمر توصیه می شود.
در مقابل برای محصولاتی که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند یا در محیط های کنترل شده نگهداری می شوند، می توانید در صورت استفاده از بهترین روغن برای چرم طبیعی که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت، مدت زمان هر بار پولیش را بیشتر در نظر بگیرید. زیرا روغن با کیفیت بدون برجای گذاشتن اثر چربی، تغذیه و درخشندگی بیشتری را فراهم خواهد کرد.

بهترین روغن برای چرم طبیعی
ترجیحات فردی و عادات مراقبت

ترجیحات فردی و عادات مراقبت از محصولات نقش مهمی در تعیین تعداد دفعات پولی دارند. برخی از افراد ممکن است ظاهری شیک و مجلل را ترجیح دهند و محصولات خود را بیشتر جلا دهند، در حالی که برخی دیگر ممکن است پتینه طبیعی و قدیمی تر را بپذیرند.

بهترین روغن برای چرم طبیعی
بهترین روغن های رایج برای حفظ محصولات چرمی

روغن‌ های مختلفی معمولاً برای نگهداری از محصولات چرمی استفاده می‌شوند که هر کدام دارای خواص و فواید متمایزی هستند.
از این رو برای پاسخ به سوالاتی چون، بهترین روغن برای چرم طبیعی؟ و یا کدام یک از روغن ها برای صرفا محصول مدنظر شما مناسب است؟ این بخش را تا پایان مطالعه کنید.
روغن هایی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از: لانولین، روغن نارگیل، روغن راسو، روغن جوجوبا، روغن نارگیل، روغن زیتون و روغن بادام.

بهترین روغن برای چرم طبیعی
لانولین، بهترین روغن برای چرم طبیعی

لانولین یک موم طبیعی است که از پشم گوسفند به دست می‌آید و به دلیل خواص فوق‌العاده حالت ‌دهنده‌اش مشهور است. این روغن شباهت زیادی به روغن های طبیعی موجود در چرم دارد و آن را به بهترین روغن برای چرم طبیعی در جبران رطوبت از دست رفته و بازگرداندن نرمی و درخشندگی محصولات چرمی تبدیل می کند.
لانولین به ویژه برای اقلام چرمی ظریف، قطعات قدیمی و لوازم جانبی مجلل مناسب است، زیرا به آرامی چرم را بدون ایجاد تغییر رنگ یا چربی جلا می دهد.

بهترین روغن برای چرم طبیعی
مثالی از کاربرد لانولین

یک دستکش چرمی ساخته شده از چرم نرم گوسفندی می تواند از حالت دهنده لانولین برای حفظ بافت مخملی و درخشش طبیعی خود سود زیادی ببرد.
استفاده از مقدار کمی لانولین با یک پارچه نرم و ماساژ دادن ملایم آن روی الیاف چرم به بازیابی جذابیت اولیه آن کمک می کند و از پیری زودرس نیز محافظت می کند.

بهترین روغن برای چرم طبیعی
روغن نیتسفوت

روغن Neatsfoot یک روغن حالت دهنده چرم سنتی که احتمالا کمتر اسمی از آن شنیده باشید، چرا که از استخوان و پای گاو به دست می آید.
به دلیل خاصیت نفوذ پذیری عمیق و توانایی نرم کردن و جوان سازی چرم های سفت، به طور گسترده ای به عنوان بهترین روغن برای چرم طبیعی در اقلام چرمی سنگین، مانند زین، بند، و چکمه های کار استفاده می شود.
با این حال، هنگام استفاده از این روغن باید احتیاط کرد، زیرا برخی از محصولات موجود در بازار ممکن است حاوی افزودنی های اضافی باشند که می تواند منجر به تغییر رنگ شود.

بهترین روغن برای چرم طبیعی

نمونه ای از کاربرد روغن Neatsfoot

یک جفت چکمه کاری چرم سفت که در معرض شرایط سخت قرار گرفته است، می تواند از درمان با روغن نیتسفوت، بهترین روغن برای چرم طبیعی سفت شده، بهره مند شود.
استفاده از یک لایه نازک از این روغن بر روی سطح چرم و استفاده نکردن از آن به مدت یک شب، به بازیابی انعطاف پذیری و مقاومت چکمه ها در برابر آب و سایش کمک شایانی می کند.

 

بهترین روغن برای چرم طبیعی
روغن راسو

روغن راسو که از چربی راسو تهیه می‌شود، به دلیل داشتن اسید طبیعی و قابلیت ضدآب عالی آن، بهترین روغن برای چرم طبیعی برای تهویه چرم، به ‌ویژه برای تجهیزات و محصولاتی که بیشتر در فضای باز هستند، می باشد.
چرم را به طور موثر نرم و در برابر رطوبت محافظت می کند، همچنین آن را برای اقلام چرمی که در معرض محیط های مرطوب نیز هستند، ایده آل می کند. با این حال، روغن راسو، مانند روغن نیتسفوت، ممکن است انواع خاصی از چرم ها را تیره کند و برای چرم های رنگ روشن کمتر مناسب باشد.

بهترین روغن برای چرم طبیعی
نمونه ای از کاربرد روغن راسو

یک جفت چکمه کوهنوردی چرمی دانه درشت که اغلب با شرایط مرطوب و گل آلود مواجه می شوند، می تواند از کاربرد روغن راسو بهره مند شوند.
روغن راسو یک سد مقاوم به عنوان بهترین روغن برای چرم طبیعی، در برابر آب ایجاد می کند و چکمه ها را در طول زمان در فضای باز خشک و انعطاف پذیر نگه می دارد.

بهترین روغن برای چرم طبیعی
روغن جوجوبا بهترین روغن برای کاپشن چرم

روغن جوجوبا یک روغن گیاهی بسیار متنوع است که شباهت زیادی به روغن های طبیعی موجود در چرم دارد، و برای انواع چرم از جمله اقلام ظریف یا قدیمی مناسب است.
به دلیل خواص مرطوب کنندگی عالی که دارد، به عمق الیاف چرم نفوذ کرده و در کنار اینکه انعطاف پذیری را افزایش می دهد، از خشک شدن و ترک خوردن نیز جلوگیری می کند.

بهترین روغن برای چرم طبیعی
نمونه ای از کاربرد روغن جوجوبا

یک کت چرم قدیمی با نشانه های پیری و خشکی جزئی، می تواند با روغن جوجوبا احیا شود. استفاده از مقدار کمی روغن جوجوبا، به عنوان بهترین روغن برای کاپشن چرم و ماساژ ملایم آن بر روی سطح چرم، نرمی آن را باز می گرداند و پتینه کت را حفظ می کند.

بهترین روغن برای چرم طبیعی
روغن نارگیل

روغن نارگیل یک روغن گیاهی در دسترس است که می تواند در جایگاه بهترین روغن برای چرم طبیعی، برای حالت دهنده چرم استفاده شود. این روغن خاصیت آبرسانی و نرم کنندگی عالی ای دارد و برای نگهداری منظم از اقلام چرمی بسیار مناسب است. با این حال، هنگام استفاده از روغن نارگیل باید احتیاط کرد، زیرا ممکن است کمی پسماند روغن روی سطح چرم باقی بماند.

بهترین روغن برای چرم طبیعی

نمونه ای از کاربرد روغن نارگیل

یک مبل چرمی در اتاق نشیمن که استفاده منظم و قرار گرفتن در معرض نور خورشید را تجربه می کند، می تواند از حالت دهنده روغن نارگیل بهره مند شود. استفاده از یک لایه نازک روغن نارگیل با یک پارچه نرم به تامین رطوبت و حفظ انعطاف پذیری مبل چرمی تان کمک می کند.

بهترین روغن برای چرم طبیعی
روغن زیتون

روغن زیتون، روغن خانگی که معمولا در آشپزخانه ها یافت می شود، می تواند برای حالت دهنده چرم نیز استفاده شود. بهترین روغن برای چرم طبیعی در مرطوب کردن و نرم کردن چرم است، اما ممکن است به مرور زمان سبب تیره شدن رنگ چرم شود.
به یاد داشته باشید که استفاده از روغن زیتون با کیفیت بالا و فوق بکر برای جلوگیری از هر گونه اثرات نامطلوب بر روی چرم بسیار مهم خواهد بود.

بهترین روغن برای چرم طبیعی

نمونه ای از کاربرد روغن زیتون

یک کیف چرمی که نشانه هایی از سایش و خشکی جزئی را نشان می دهد را می توان با روغن زیتون جوان کرد. استفاده از مقدار کمی روغن زیتون با یک پارچه نرم به صاف کردن ملایم چرم و بازیابی درخشندگی و لطافت طبیعی آن کمک می کند.

بهترین روغن برای چرم طبیعی
روغن بادام

روغن بادام یکی دیگر از روغن های گیاهی در انتخاب بهترین روغن برای چرم طبیعی است که خاصیت هیدراتاسیون و نرم کنندگی عالی برای محصولات چرمی از جمله کاپشن های چرم طبیعی دارد. این روغن به خوبی روی سطح چرم را ملایم می کند و برای تهویه و نگهداری منظم از محصولات مناسب است.

بهترین روغن برای چرم طبیعی
نمونه ای از کاربرد روغن بادام

یک کاپشن چرمی که نیاز به نرم شدن و تغذیه دارند را می توان با روغن بادام، بهترین روغن برای کاپشن چرم درمان کرد. استفاده از روغن بادام با یک پارچه نرم و اجازه جذب آن باعث افزایش انعطاف پذیری کت و پالتو چرم و همچنین افزایش طول عمر آن ها می شود.

بهترین روغن برای چرم طبیعی
آیا حرارت برای نرم شدن چرم مناسب است؟

در کنار انتخاب بهترین روغن برای چرم طبیعی، گرما و حرارت بسته به شدت و مدت زمانی که محصول چرمی در معرض آن قرار می گیرد، می تواند اثرات مثبت و منفی بر روی محصولات داشته باشد.

چرا که در صورت استفاده بدون اندازه از گرما روی محصولات چرمی خطرات بالقوه‌ای را به دنبال خواهد داشت. از این رو، درک میزان و تاثیر گرما بر چرم برای مراقبت و نگهداری مناسب بسیار ضروری است.

بهترین روغن برای چرم طبیعی

اثرات مثبت گرما در نرم کردن محصولات چرمی

 • انعطاف پذیری: گرمای متوسط وکنترل شده می تواند به انعطاف پذیری بیشتر محصولات چرمی کمک کند، به خصوص اگر آن محصول در طول زمان سفت شده باشد.
  گرما الیاف چرم خشک شده مانند کفش یا کیف را نرم می کند و باعث می شود محصول راحت تر و قالب گیری یا شکل دهی آن آسان تر شود.

بهترین روغن برای چرم طبیعی

 

 • حالت دهنده: در بحث انتخاب بهترین روغن برای چرم طبیعی، در کنار داشتن عملکرد مناسب روغن، جذب و میزان آن نیز در نرم شدن و جلا محصولات چرمی اهمیت دارد، که گرما می تواند این معیار روغن ها را بیشتر کند.
  هنگامی که یک عامل حالت دهنده مناسب با گرمای کنترل‌ شده ترکیب می شود، گرما به چرم اجازه می دهد تا عناصر مرطوب کننده را به طور موثرتری جذب کند و اقلام چرمی خشک شده یا کم آب را احیا کند.

بهترین روغن برای چرم طبیعی

 

 • کشش و تغییر شکل: در برخی موارد می توان از گرمای کنترل شده برای کشش یا تغییر شکل محصولات چرمی مانند کفش، کت و کاپشن چرم یا دستکش استفاده کرد.
  به طورمثال بعد از استقاده از بهترین روغن برای کاپشن چرم، به یک سشوار معمولی روی حرارت کم نیاز دارید تا به طور یکنواخت گرم شود و ناحیه ای که می خواهید کشیده شود. گرما کنترل‌ شده به چرم آن اجازه می دهد تا به طور موقت منبسط شود و تنظیم تناسب یا اصلاح ناهنجاری ها را آسان تر کند.

بهترین روغن برای چرم طبیعی
اثرات منفی گرما بر محصولات چرمی

 • خشک شدن و ترک خوردن: چرم به طور طبیعی متخلخل است و به همین دلیل هنگامی که در معرض نور یا گرمای بیش از حد قرار می گیرد، رطوبت و روغن های طبیعی را آزاد می کند.
  حتی در صورت استفاده از بهترین روغن برای چرم طبیعی، نیز گرمای بیش از حد می تواند منجر به حذف روغن های طبیعی از چرم شود و باعث خشک شدن و شکننده شدن آن شود. با گذشت زمان، این امر می تواند منجر به ترک و آسیب دائمی به چرم شود.

بهترین روغن برای چرم طبیعی

 

 • تغییر رنگ: حرارت زیاد می تواند باعث محو شدن یا تغییر رنگ رنگ و یا روکش چرم شود، همچنین ظاهر محصول را تغییر داده و زیبایی آن را کاهش دهد.
 •  انقباض: گرمای شدید می تواند باعث جمع شدن محصولات چرمی، تغییر شکل و غیر قابل پوشیدن یا غیرقابل استفاده شدن آنها شود.

بهترین روغن برای چرم طبیعی

بهترین دما برای چرم چیست؟

دمای 50 تا 70 درجه فارنهایت و رطوبت نسبی 30 تا 60 درصد برای نگهداری محصولات چرم طبیعی مناسب خواهد بود. یک قانون سرانگشتی خوب در این مورد بیان میکند که: مکانی که خیلی سرد یا گرم است که انسان در آن راحت نباشد، احتمالاً برای محصولات چرمی نیز خیلی گرم یا خنک است.

بهترین روغن برای چرم طبیعی
اجتناب از الکل و حلال های ساینده

بهترین راه برای یادآوری اینکه به جز انتخاب بهترین روغن برای چرم طبیعی، چه چیزهایی را می‌توانید روی چرم خود استفاده کنید و چه چیزی را نمی‌توانید استفاده کنید این است که این جمله را به خاطر بسپارید: دو ماده شیمیایی رایج که به چرم آسیب جدی وارد می‌کنند، مالش الکل و استون می باشد.

کلام آخر

انتخاب بهترین روغن برای چرم طبیعی نقش اساسی در تعیین نرمی، انعطاف پذیری و مقاومت مواد در برابر عناصر محیطی دارد.
باتوجه به آن چه که در این مقاله درباره مزایای و کاربردهای متمایز روغن های مختلف گفته شد، مصرف کنندگان، تولید کنندگان و علاقه مندان به چرم باید ویژگی های منحصر به فرد هر روغن را برای تصمیم گیری آگاهانه در نظر بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *